Životopis

O životě:

Lukáš Tintěra se narodil 12.ledna 1985 v Žilině. Sport byl pro něj od mala jasnou volbou, vždyť jeho otec byl tenistou a matka vystudovala tělocvik. Již ve velmi útlém věku se proháněl po sjezdovkách Vysokých Tater a stranou nezůstával ani tenis nebo lední hokej. Slovensko opustil ve třech letech, kdy se celá rodina přestěhovala do Karlových Varů. 

Záhy však bylo na dlouhou dobu sportování konec. V pěti letech Lukáše Tintěru postihla velmi vážná choroba. Rozpadl se mu kyčelní kloub a příští tři roky se mohl pohybovat jen s pomocí invalidního vozíčku. Obavy doktorů, že se Lukáš na své nohy možná už nikdy nepostaví, naštěstí nakonec vzaly za své. Dlouhodobá léčba se ukázala jako úspěšná a kyčelní kloub srostl. Rodiče pro svého syna museli hledat fyzicky méně náročný sport. Protože tehdy jeho otec již nějaký čas provozoval obchod s golfovým zbožím a sám se golfu začal věnovat i aktivně, padla volba právě na zelený sport. 

Jeho prvním trenérem se stal Karel Skopový senior. Lukáš Tintěra se ukázal jako velký talent a ve dvanácti letech se začal účastnit prvních turnajů. A nevedl si špatně. V roce 1997 získal ocenění Objev roku. V 15 letech poprvé nakoukl do reprezentace a premiérově si zahrál také na mezinárodním turnaji ve Skotsku. Zde se setkal mimo jiné s bývalým slavným americkým profesionálem, Dougem Soundersem, který v období 1956-1972 triumfoval na dvaceti turnajích PGA Tour.

Následující roky se Lukáš Tintěra zařadil mezi mládežnickou elitu. Nechyběl na žádném Mistrovství Evropy družstev dorostenců ani juniorů a také na domácích mistrovstvích se pravidelně umisťoval na čelních příčkách.

Rok 2002 znamenal pro Lukáše Tintěru průlom do dospělého golfu. Na turnaji Czech Golf Amateur Tour v pražském Motole obsadil druhé místo. Do té doby nejúspěšnější sezónu kariéry vyšperkoval vítězstvím na Mistrovství ČR dorostenců. O dva roky později se Tintěra začal věnovat European Junior Golf Tour. A velmi úspěšně. Nejen, že mnohokrát triumfoval ve své věkové kategorii, ale stal se také v rámci EJGT celkovým vítězem Německa a Maďarska. Výsledkem byla stříbrná příčka v konečném zúčtování celé túry. Zkušenosti a sebevědomí nasbírané v evropské soutěži zúročil na domácím poli. Vůbec poprvé se mohl postavit na pomyslný nejvyšší stupínek na turnaji série Czech Golf Amateur Tour. 

Na přelomu let 2004 a 2005 se objevil další zdravotní problém - mononukleóza. Tintěra tak musel na nějaký čas na golf zapomenout. Po uzdravení se na další sezónu připravoval v Americe, aby na jaře mohl zamířit s reprezentací do Španělska na turnaj Sherry Cup, neoficiální Mistrovství Evropy družstev. Na Pyrenejském poloostrově v úvodním kole zazářil. Díky své zarputilosti dokázal vybojovat nejlepší výsledek ze všech účastníků startovního pole navzdory tomu, že herně se mu nijak výrazně nedařilo. V dalších dnech na svůj výkon z úvodu bohužel nenavázal a skončil 37. Družstvo ČR obsadilo 14. příčku. Na domácí půdě podával stabilní výkony, což se projevilo v konečném zúčtování CGAT. Skončil celkově druhý.

V té době už česká reprezentace spolupracovala se známým golfovým trenérem, Keithem Williamsem. A právě Williams se stal jedním z těch, kteří hru Lukáše Tintěry výrazně ovlivnili. Společně zapracovali nejen na změně Tintěrova švihu, ale též myšlení. 

Jenže ne vše se podaří okamžitě a Lukáš Tintěra zažil období stagnace v průběhu roku 2006. Po dobrém začátku přišel pokles formy, ale přesto se dokázal propracovat až na Mistrovství světa týmů, pořádané v Jihoafrické republice. Obsadil zde dělené 79. místo, jako nejlepší z Čechů.

Ve Španělsku podstoupil intenzivní přípravu na sezónu 2007 a dřina se vyplatila. Hned na úvod nenašel přemožitele v Ostravě na turnaji CGAT. Brzy následoval akademický titul mistra ČR a také první příčka na Mistrovství ČR ve hře na jamky. Později byl nominován na Světovou univerziádu v thajském Bangkoku, kde po dvou dnech vedl. Nakonec obsadil 15. pozici jako druhý nejlepší mezi Evropany. Czech Golf Amateur Tour opět zakončil finálním druhým místem.

V sezoně 2008 se stabilními výsledky dostal do týmu na mistrovství světa konaného v Austrálii. Tuto nominaci mu zajistili především výsledky v CGAT, kde vyhrál turnaj v Poděbradech, pak následné 2. místo na Akademickém mistrovství republiky. Za tuto sezónu byl nominován na Golfistu roku 2008.

Začátkem roku 2009 přestoupil k PRO jako hráč, a v průběhu zimní přípravy absolvoval několik turnajů na Floridě, kde bohužel o ránu nepostoupil z kvalifikační školy na turnaj PGA Honda Classic. Zato vyhrál svůj první profesionální turnaj v Tour, konané kolem Orlanda –Moonlight Tour.

V sezoně 2009 se nepodařilo Lukáši vyhrát turnaj Czech PGA Tour, i když k tomu měl častokrát dobře nakročeno a několik turnajů i vedl, ale nakonec skončil vždy druhý. V této sezoně hrával i na turnajích EPD, která se koná převážně v německy mluvicích zemích. Několikrát se mu podařilo projit cutem a dostat se tak mezi nejlepší. V celkovém Order of merit Czech Pga Tour skončil na 7. příčce, v jeho první sezoně mezi profesionály.

Rok 2010 byl ve znamení převážně českých turnajů, kde se Lukášovi dosti dařilo a jedna jediná rána na posledním turnaji ho stála celkového prvenství na Czech Pga Tour. V tomto roce dokázal prolomit prokletí a vyhrát první turnaj na české tour. Mimo domácích turnajů se zúčastnil i Alps tour, kde s výsledkem -10 byl nejlepším českým zástupcem. Celkové hodnocení PGA za rok 2010 vyneslo Lukáše na 3. příčku.

Lukáše můžete potkat, jak trénuje na Albatrossu nebo v Golf Resortu Karlovy Vary. V roce 2010 na Albatrossu vedl dětské tréninky a několik dětských kempů, navíc se staral o začátečníky a dámské kurzy. V jeho golfovém rozvoji mu na Albatrossu pomáhá jeho současný trenér Craig Martin.

2011 byl rok, kdy se Lukáš zapsal do dějin českého golfu tím, že jako první Čech se podíval do finalé kvalifikační školy pro European Tour. Bohužel se neprobojoval mezi 30 nejlepších, ale i tak si díky svému výkonu připsal cenné zkušenosti a i členství v Challnege Tour. Takže jako první čech bude moci v roce 2012 startovat na Challnege Tour, která je přípravou pro hráče na European Tour.

Lukášovy golfové přednosti jsou dobrá hra krátkými železy, přesnost, psychická vyrovnanost, a přes subtilní postavu i dostatečná délka drivů. Doufejme, že v následujících letech převáží pozitivní aspekty jeho hry a napomohou mu k naplnění osobních cílů.